2004-aisiais Vilniaus savivaldybė atliko savotišką „eksperimentą“ – skulptoriaus Vaido Ramoškos buvo paprašyta padaryti kažką, kas nukreiptų žmonių pyktį nuo telefono būdelių, viešojo transporto stotelių, reklaminių stendų laužymo ir kito turto niokojimo. Trumpai tariant, reikėjo objekto, ant kurio žmonės galėtų išlieti savo įsiūtį bei neigiamas emocijas, o to objekto paskirtis – būti sulaužytam. Taip gimė skulptūra „Žydras ožys“, padaryta iš metalo konstrukcijų, kuri per vieną savaitgalį, nors viešai nebuvo aiškinama jos funkcija, ir buvo „sėkmingai“ sulaužyta.

angeliukasNetrukus buvo nuspręsta sukurti ką nors radikaliai priešingo, prieš ką tiesiog nekiltų ranka. Taip Vilniuje atsirado V. Ramoškos sukurti balti angelai, kurie lyg niekur nieko sėdėdavo sostinės centre ant pastatų atbrailų, balkonų, suoliukų, kai kurie jų net nebuvo pritvirtinti, todėl žmonės galėjo su jais elgtis gana laisvai – perkelti iš vienos vietos į kitą, pasisodinti šalia į kompaniją.

Kaip pasakojo VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ komunikacijų projektų vadovė Greta Jansonaitė, deja, ir angelai patyrė skaudžių smūgių – ne vienas iš jų nukentėjo, tad skulptoriui teko vienam angelui iš naujo sparnus lipdyti, kitam rankas grąžinti ir t. t.

„Būta net komiškų situacijų – vieną vakarą V. Ramoška buvo  iškviestas į policijos komisariatą „atpažinti angelo“, mat kažkas  sugalvojo angelo skulptūrą parsinešti namo, todėl padalijo į kelias dalis ir nešėsi taip nuo Seimo per Žvėryną miegamųjų rajonų link“, - kalbėjo G. Jansonaitė.

Vis dėlto šios angelų skulptūros vilniečiams bei sostinės svečiams sukėlė itin pozityvių emocijų, o kai kurie angelai dingdavo iš miesto centro tik todėl, kad kažkas labai norėjo tokį angelą turėti savo namuose. 

Matyt, neatsitiktinai angelo įvaizdis netrukus imtas sieti su pačiu Vilniumi, o į sostinę atvykę užsienio turistai ėmė šių angelų ieškoti, klausinėdami kelio Turizmo ir informacijos centruose ar tiesiog sutiktų žmonių.

Pasak G. Jansonaitės, Vilniaus, kaip angelų miesto, legenda greitai išplito po įvairias pasaulio šalis, todėl šiandien jos nebereikia kurti, telieka ją gražiai puoselėti.

 

Šaltinis: bernardinai.lt